HASTANE NEDEN AÇILMIYOR?..
Bu Haber 6 / Aralık / 2011 Tarihinde Yayınlandı

MHP Milletvekili Yılmaz Uydukent’e yapılan ve akıllı hastane olarak adlandırılan hastanenin neden açılmadığına dair bir basın açıklaması yaptı

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz “AKP hükümetinin 9 yıllık iktidarı döneminde sağlıkta ilimizin yüzü bir türlü gülmedi. Böbrek satan ameliyat sonrası gözlerini kaybeden insanlarımız ile Türkiye gündemine olumsuz bir imaj bırakıldı. Hükümetin yıllardır uyguladığı yanlış sağlık politikaları ilimizde de ciddi sıkıntılara yol açtı. Hastanelerimizde uzman hekim bulamaz olduk. Hastanelerimizin fiziki durumlarında iyileştirme yapılmadığından hastalarımız çok ciddi sıkıntılar çekmektedir. Devlet hastanemiz ve eski SSK hastanemiz birleştirilmesi bile bu sorunu çözmeye yetmedi” dedi.

“Açılmaması söylentilere sebebiyet verdi”

Milletvekili Kemalettin Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “AKP’li vekillerimiz de her bayram müjdelerinden birisinde önce dediler Bölge Hastanesini ilimize yapıyoruz. Sonra bölge hastanesi adı unutuldu Türkiye’nin 8. akıllı hastanesini ilimize kazandırıyoruz dediklerini belirterek Mevcut hastanelerin değerli arazileri TOKİ’ye devredilmek şartı ile 400 yataklı Afyonkarahisar Devlet Hastanesini ihale ettiler ve inşaat başlandı. Hızlı da ilerlendi. Nisan ayında açılacak denen hastane dışarıdan bitmiş olarak görünmesine rağmen bir türlü hizmete açılamadı. Açılışın gecikmesi nedeni ile de kamuoyunda hastanenin inşaat kalitesinden zeminin problemli olduğuna kadar birçok söylenti ortalarda gezmeye başladığını söyledi.

“Ciddi bir çelişki var”

Bakanımız Veysel Eroğlu da aradan aylar geçtikten sonra basın mensubu arkadaşlarımızla birlikte yaptığı hastane ziyaretinde AKP’li bakanlarda görülen ‘Deprem Uzmanlığı’ ile bu hastanenin 10 şiddetinde depreme dayanacak kalitede olduğunu ve açılmaya hazır olduğunu beyan etti. Hastanemizin bütün afetlere dayanıklı olmasını ve bir an evvel hizmete girmesini biz kendilerinden daha çok isteriz. Ancak burada ciddi bir çelişki var. Hastane inşaatı ile ilgili İl Genel Meclisimiz söylentileri inceletmek için Çevre ve Sağlık Komisyonundan bir inceleme yapmasını istemiştir. AKP’li üyelerinde içinde olduğu komisyon 12.07.2011 tarihinde hastane inşaatını yerinde inceleyip şu aksakları tespit etmiştir:

1-Bodrum katta su basmasından dolayı nem ve rutubete dayalı boya ve sıvaların döküldüğü.

2-Taban ve yer döşemelerinde nemlenme olduğu

3-Mutfak soğuk hava depolarının kapılarının nem ve su basmasından dolayı 90 derece açılmadığı.

4-Mutfak asma tavanlarının ekli ve parçalı yapıldığı için elden geçirilmesi gerektiği

5-Bodrum katta bulunan garaj ve mutfağın drenaj sisteminin yetersiz olduğu

6-Çevre düzenlemesi yapılan alanda yağmur sonrası göçükler oluştuğu

7-Yangın kapılarında hasarın olduğu

8-Konferans salonu dış giriş merdivenlerinin çökmüş olması

9-Tüm binanın dış andezit kaplamalarında izolasyon sorunu olduğu

10-Çatı kaplamalarında kırıkların olduğu ve yağmur suyu giderlerinin yeterli olmadığı için tavanlarda su akıntılarının olduğu

11-Binanın tüm kapı ve pencerelerinde sorun olduğu

12-Sterilizasyon ünitesi için temiz ve pis su bağlantılarının olmadığı- buharlı su yalıtımı için uygun gider yapılmadığı gibi birçok eksiklik tespit edilmiştir.

“Bilgi işlemin çöktüğünü düşünmek korkutucu”

Komisyon 02.09.2011 tarihinde tekrar hastane inşaatını incelemeye gittiklerinde eksiklerinin giderilmediğini belirten raporlarını il genel meclisine sunmuştur. Hastane açılmadan bu gibi sorunların olması akla mantığa uygun değildir. Akıllı hastane olarak her ortamda reklamlar yapılan hastanede yoğun yağmurlar neticesinde bilgi işlemin çöktüğünü yoğun bakım ünitelerinin hasar gördüğünü düşünmek bile korkutucu.

“Görünen köy kılavuz istemez”

Birkaç defa kendimde hastanenin dışını gezdim. Dışarıdan bakıldığında bile kaplamaların duvarların nem aldığı çeşitli makyajlarla sıkıntıların gizlenmeye çalışıldığını görebilirsiniz.

100 milyon lira civarlarında para harcanan Akıllı Hastanede gözlenen eksikler gizlenmeye makyajlanmaya çalışılarak mütahit firmadan hastanenin kabulü yapılmak üzeredir. Bundan sonra sorunlar Afyonkarahisar halkının başına yıkılacak insanlarımız mağdur edilecek en ufak yağmurda hastane kullanılamayacak hale gelecektir. Her şeyden değerli olan insan hayatı siyasi ikbal uğruna tehlikeye atılamaz. Bunun vebal ve sorumluluğu bütün bürokratlar kadar bu işin doğru dürüst yapılmasını sağlayamayan siyasilerinde olacaktır.”

“Projeye aykırı durumlar tespit edilmeli”

Yılmaz “Bu sebeple hastane devir alınmadan önce mutlaka zemin etüdü deprem testleri komisyon raporlarında belirtilen eksiklikler ve projeye aykırı olan durumların tespit edilmesi çözülebilecek sorunlar ise bir an önce çözülmesi daha ciddi bir sorun var ise kamuoyunun derhal bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyerek Konuyu TBMM ve bütün kamuoyunda takip etmeye devam edeceğim. Hiç kimsenin Afyonkarahisarlıyı oyalamaya halkının sağlığını hiçe saymaya hakkı yoktur. Mademki her şey tamam hastane hizmete hazır; kesin ve net bir cevap bekliyorum hastane ne zaman açılacak” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz


||||| Haberlerimizin kaynaklari ||||| afyonhaber.com , haberler.com , sondakika.com , gazete3.com , gazete3.com.tr , afyonhisar.com , kocatepegazetesi.com , afyonturkeli.com , kurtulusgazetesi.com.tr , karahisar.com.tr , 03haber.com , 03haber.net , zaman.com.tr, milliyet.com.tr Sitemiz Ticari Bir Kurulus degildir. HABERLER HALKIN HABER ALMA OZGuRLuGu icin ALINMAKTADIR. HABER KAYNAGI OLAN BUTUN SiTELERE TESEKKUR EDERIZ... afyonhaber afyon haber afyonkarahisar afyonkarahisarhaber afyonnews afyongazete kanal3 kanal 3 03haber 03afyon afyon03 karahisar tv gazete gazeteler haberler haberleri gazeteleri güncel gazete3 gazete 3 kocatepe gazetesi türkeli odak kurtuluş anahaber afyonhaber.com belediyesi belediye çay bayat emirdağ salar sulun susuz erkmen gundem termal kaplica mermer sucuk mermer sandıklı bolvadin sinanpasa dinar